Mexidol® - analoger er billige, prisen på russisk og importerstatninger

Mexidol® er et bredspektret antioksidantmedisin fra en russisk produsent. Kostnadene i apotek har en imponerende prislapp, så mange farmakologiske foretak driver med produksjon av rimeligere medisinske forsyninger. Hjelpen inneholder et utvalg av billige analoger av russisk og utenlandsk produksjon.

Farmakologisk effekt

Den viktigste aktive ingrediensen i det farmasøytiske produktet som vurderes er etylmetylhydroksypyridinsuccinat. Den aktiverer en rekke aktiviteter i kroppen:

  • Reduserer skadene fra frie radikaler og fremmer aktiviteten til superoksyd-dismutase;
  • Gjennomfører en økning i konsentrerte lipider og bremser oksidasjonen;
  • Gir energimetning av mitokondrier, på grunn av hvilken det er en økning i metabolske cellulære prosesser;
  • Forhindrer blodplateaggregering;
  • Påvirker gunstig membraner;
  • Hjelper med å normalisere overføring av impulser langs nervevev;
  • Forbedrer lipidmetabolismen;
  • Senker kolesterolet.

Indikasjoner for bruk

Legemidlet tåler:

  • Konsekvensene av sirkulasjonsforstyrrelser i hjernen;
  • Mild form for traumatisk hjerneskade og konsekvensene av dem;
  • Encefalopatier av hvilken som helst opprinnelse;
  • Vegetativ-vaskulær dystoni;
  • aterosklerose;
  • Å føle angst i en nevrotisk tilstand;
  • Post-toksisitet med forskjellige antipsykotika;
  • Asteni på bakgrunn av overdreven psykologisk stress;
  • De negative effektene av stressende situasjoner;
  • Alkoholabstinenssyndrom.

Kontra

Ikke foreskriv et middel for:

  • Ved diagnostisering av alvorlige plager i leveren og nyrene;
  • Med problemer med toleranse av stoffets komponenter;
  • Mindreårige;
  • Gravide og ammende kvinner.

Mulige bivirkninger

Mexidol tolereres vanligvis trygt. Noen ganger er imidlertid slike fenomener som funksjonsfeil i fordøyelsessystemet - trang til å kaste opp, en følelse av munntørrhet. I tillegg er allergi sannsynlig.

Instruksjoner for bruk

Terapimetode, dosering

- Formen av stoffet velges direkte av den behandlende legen individuelt.

- Kanskje intravenøs drypp med en hastighet fra 40 til 60 dråper per minutt.

- Intravenøst ​​administreres stoffet sakte, i 5 til 7 minutter. Administrasjonshyppigheten er fra en til fire ganger om dagen. En administrasjon skal ikke overstige 500 mg og være mindre enn 20 mg. Maksimal dose per dag - ikke mer enn 1200 mg.

Viktige punkter i behandlingen

  • Medisinen kombineres med alt medisinsk utstyr som brukes til å bekjempe somatiske sykdommer;
  • Mulig negativ innvirkning på førere av kjøretøy og andre enheter, hvis styring krever spesiell oppmerksomhet. Derfor bør disse pasientgruppene være ekstremt forsiktige;
  • I nærvær av bronkialastma er det fare for å utvikle en alvorlig forekommende overfølsomhetsreaksjon.

Hvor mye er Mexidol: prisen på et apotek

Dette medisinske produktet selges etter resept. Du kan kjøpe det på nærmeste apotek. Men mengden som produsenten av dette stoffet ønsker for Mexidol er ganske høy. Prislappen kan nå opp til 2020 rubler (kilde - apteka.ru, Moskva).

Liste over billige russiske og utenlandske synonymer

Navnet på den analoge er billigere enn MexidolApteka.ru pris i rubler.Piluli.ru-pris i rubler.
MoskvaSPbMoskvaSPb
Actovegin (ampullform)584598613543
Mexiprim (tablettform)345357334300
Neurox (ampuller)319337320286
Astrox (løsning)293-314279
Mexifin (ampuller)266-294263
Cerecard (ampuller)198210252236
Mexico (kapsler)133143146134

Actovegin - (produksjon Russland / Norge)

Det brukes til å behandle metabolske, vaskulære (arterielle og venøse) hjerneforstyrrelser, inkludert iskemi og traumatisk hjerneskade. Kvalitativt gir helingsprosessen av sår - magesår av forskjellig opprinnelse, brannskader, sengesår. Ofte kan de bli foreskrevet for behandling og forebygging av hudlesjoner på bakgrunn av strålebehandling.

Det er ikke foreskrevet i nærvær av hjertesvikt, lungeødem, oliguri og væskeansamling i kroppen.

Parallelt utelukker ikke pasienten utslett på hudens kropp, dets rødhet.

Mexiprim - (innenlands ekvivalent)

Han er kompetent i behandling av vegetativ-vaskulær dystoni, angstlidelser som oppstår på bakgrunn av nervøs spenning, astheniske tilstander. Anbefales for de som har nedsatt hjernesirkulasjon, fått en traumatisk hjerneskade, hukommelsesproblemer og intellektuelle evner i alderdommen. Det har en gunstig effekt på "brudd" hos personer med alkoholavhengighet.

Pasienter med patologier i lever- og nyresystemet, kvinner som forventer baby og ammer morsmelk, samt pasienter under 18 år, må nekte behandling med Mexiprim.

Ofte er det en rekke negative fenomener under terapi: trang til oppkast, munntørrhet, svakhet og døsighet, allergier.

Neurox - (russisk alternativ)

Det anbefales ved akutt cerebrovaskulær ulykke, encefalopati, aterosklerose, angstfølelser på grunn av nervøs spenning. Neurox lindrer abstinenssymptomer, samt rus etter å ha tatt antipsykotika.

Kontraindikasjoner gjelder pasienter med nyresvikt eller leversvikt, det mer rettferdige kjønn i stilling og under amming. I tillegg er dette farmasøytiske produktet ikke beregnet på barn..

I form av samtidig reaksjoner er en følelse av metallisk smak og tørrhet i munnhulen, hoste, brystsmerter og en følelse av luftmangel ikke uvanlig. På bakgrunn av et langt terapiforløp er det oppkast, oppblåsthet, problemer med å sove.

Astrox - (Russland)

Tildel for å bekjempe problematisk blodmetning i hjernen, encefalopati, VVD, nevrotiske lidelser, med parallelle angsttilstander. Astrox er i stand til å forbedre intellektuelle prosesser, hukommelse hos eldre. Dette medisinske produktet lindrer også bakrus-syndrom og antipsykotisk forgiftning..

Forbudet mot å ta Astrox gjelder pasienter med alvorlige plager i nyrene og leveren, kvinner i ammingens stilling og periode. I tillegg er han ikke foreskrevet til barn.

Bivirkninger er kvalme, en smak av metallet i munnhulen, allergier og sår hals. Langvarig behandling kan forårsake funksjonsfeil i mage-tarmkanalen, nemlig overdreven gassdannelse, oppblåsthet. I tillegg forekommer søvnløshet eller døsighet..

Mexifin - (RF)

Overvinner effektivt tilstander av nervøsitet, behandler vegetovaskulær dystoni, åreforkalkning, alvorlig cerebrovaskulær ulykke. Det kan foreskrives etter de første dagene av hjerteinfarkt, samt koronar hjertesykdom. Som andre analoger av Mexidol, behandler den abstinenssymptomer og rus med forskjellige medisiner. Forskjellen mellom Mexifin og andre farmasøytiske produkter er kampen mot akutte purulente og inflammatoriske prosesser i bukhulen.

Medisinen administreres ikke for alvorlige sykdommer i leveren, nyrene, graviditeten, mødre som er i ammeperioden og under majoritet.

Etter introduksjonen er det problemer med smak, som i andre lignende farmasøytiske produkter, ubehag i brystbenet, mangel på oksygen, søvnløshet eller omvendt sug etter søvn, flatulens.

Cerekard - (Russland)

Den kjemper mot angsttilstander provosert av nevrose, vegetovaskulær dystoni, aterosklerotiske lidelser, problemer med blodsirkulasjonen i hjernen, tilbaketrekning av alkohol. Parenteral administrasjon gir behandling for forskjellige inflammatoriske, inkludert purulente prosesser som utvikler seg i bukhinnen. I tillegg er Cerecard foreskrevet i det første stadiet av hjerteinfarkt og iskemi..

Dette middelet skal ikke brukes til behandling av problemer med nyrer eller lever. Medikamentet er også kontraindisert hos gravide og ammende kvinner..

Under terapi er utvikling av noen bivirkninger tillatt. Oftest er dette brudd på smaksopplevelser, smerter i brystet, sår i halsen, sugen på oppkast, problemer med å sove.

Mexicor - (den billigste russiske erstatteren)

Til tross for kostnadene i forhold til de andre generiske faktorene som er vurdert ovenfor, har den nesten identiske indikasjoner og ikke mindre effektiv behandling. Mexicor er foreskrevet for koronar hjertesykdom, iskemisk hjerneslag, organisk hjerneskade og forskjellige mindre kognitive svikt..

Forbudene mot å ta disse kapslene, så vel som bivirkninger, sammenfaller helt med motstykket medisiner som er studert i dette analysematerialet.

Konklusjon om tilgjengelige medikamentsynonymer

Legemidlet studert i artikkelen har etablert seg i det farmakologiske markedet som en høykvalitets antioksidant, nootropisk middel og beroligende middel. Først av alt er det foreskrevet for behandling av nevrale, kardiologiske, narkologiske sykdommer. Til tross for det faktum at innenlandsk medisin lett kan bli funnet i hyller på apotek, er kostnadene ganske høye. På grunn av dette er mange pasienter interessert i rimeligere analoger av stoffet. Legemiddelmarkedet er klart til å gi pasienter med lav inntekt en hel liste over generika til overkommelige priser. Det er verdt å huske at det bare er en lege som kan bestemme riktig medisinering for behandling av en etablert diagnose på riktig måte.

Mexidol (tabletter, injeksjoner): instruksjoner for bruk, pris, anmeldelser, analoger

Konsekvensene av rus forårsaket av bruk av antipsykotika, etanol og noen sykdommer påvirker funksjonene i hjernen, leveren og andre viktige systemer..

For å gjenopprette helsen er det foreskrevet en rekke antikonvulsive medikamenter, medikamenter med angstdempende og nootropiske effekter..

Egenskapene til de børsnoterte fondene er Mexidol.

Internasjonalt nonproprietært navn: etylmetylhydroksypyridinsuccinat.

Legemidlet ble registrert i systemet med legemidler som er godkjent for bruk i Russland, 08.09.2007 under nummeret LSR-002063/07

Kjemisk navn: 2-etyl-6-metyl-3-hydroksypyridinsuccinat.

Utgivelsesskjema:

  • bikonvekse tabletter i skallet (hvite, hvite med en kremaktig fargetone), 1 enhet inneholder 125 mg virkestoff;
  • løsning (for bruk intravenøst, intramuskulært).

Produsent: Farmasoft (Russland).

Salgsbetingelser: resept.

Struktur

Grunnlaget for verktøyet er etylmetylhydroksypyridinsuccinat..

For å forbedre absorpsjonen av etylmetylhydroxypyridinsuccinat av kroppen, er følgende stoffer inkludert i sammensetningen:

  • Laktosemonohydrat;
  • Magnesiumstearat;
  • povidon.

For fremstilling av skallet brukes:

  • karmellosenatrium;
  • Opadry II hvit;
  • Polyvinylalkohol;
  • titandioksid;
  • talkum.

Du kan finne ut hvor mye Mexidol koster på Internett på nettstedet til det elektroniske apoteket eller på siden til systemet for medisiner som er registrert i Russland.

Du kan kjøpe stoffet til følgende priser:

  • tabletter (en pakke som inneholder 50 stk.) - 390-418 rubler;
  • tabletter (30 stk.) - 280-301 rubler;
  • injeksjonsløsning (ampuller 5 ml, 5 stk) - 520-530 rubler.

Hva er Mexidol foreskrevet til?

I merknaden som er knyttet til tablettene eller løsningen, kan du finne ut hvorfor de hjelper, og viktigst av alt, hvordan du bruker stoffet.

Instruksjonene for Metadol indikerer at stoffet gir en terapeutisk effekt ved følgende helseproblemer:

  • Mild hodeskade, forskjellige komplikasjoner etter skade;
  • Nedsatt blodsirkulasjon i hjernen;
  • Encefalopatier av forskjellig opprinnelse;
  • Når VVD;
  • Mild kognitiv svekkelse av aterosklerotisk opprinnelse;
  • Angstlidelser som er karakteristiske for nevrotiske tilstander;
  • Koronar hjertesykdom;
  • Konsekvensene av rus forårsaket av antipsykotiske medikamenter;
  • Asteniske forhold;
  • Lindring av abstinenssymptomer, som utvikler seg under alkoholisme, når nevro-lignende lidelser, post-abstinens og VSD-plager noteres;
  • Stresset i lengre perioder.

Legemidlet brukes både til terapeutiske og profylaktiske formål..

I følge resultatene fra studier som studerer effekten av medikamenter på menneskekroppen, blir følgende terapeutiske effekter notert:

  • Eliminering av provoserende faktorer som forårsaker kramper.
  • Søvn utvinning. Hvile blir sterk uten angst og mareritt.
  • Beskyttelse av vev fra oksidasjonsprosessen, som er karakteristisk for rus.
  • Stabilisering av den psykoterapeutiske tilstanden, økende stressmotstand.
  • Undertrykkelse av panikkanfall til mangel på oksygen, andre patologiske effekter.
  • Aktivering av hjerneaktivitet, forbedring av blodstrømmen til hjerneceller.

Den aktive komponenten av stoffet takler effektivt symptomene som er karakteristiske for forgiftning, hjelper med å gjenopprette leverceller, hjernesirkulasjon.

Instruksjoner for bruk

Behandlingsopplegget utvikles av den behandlende legen under hensyntagen til sykdommens etiologi og tilstedeværelsen av komplikasjoner. Instruksjonene beskriver hvordan du tar piller..

Den daglige dosen i mengden 450-800 mg blir delt inn i tre doser, som utføres før måltider eller etter.

Eksperter anbefaler å ta medisinen en time etter å ha spist, slik at du kan unngå den negative reaksjonen i kroppen (kvalme, svimmelhet, etc.)

Når du bruker injeksjonsskjemaet, bør du gjøre deg kjent med funksjonene som indikerer hvordan du kan stikke løsningen:

  • Intravenøst ​​- drypp med en væskehastighet på 40-60 dråper / min.
  • Intramuskulært - stråle med sakte tilførsel av stoffet (inngangstid er 5-7 minutter).

Terapifunksjoner:

  • du må begynne å ta medisinen i redusert dosering (1-2 stk. de første par dagene);
  • den viktigste behandlingsperioden innebærer å ta mengden av stoffet som legen foreskriver;
  • 2 dager før behandlingsslutt anbefales det å redusere dosen gradvis til 1-2 tabletter per dag.

For å eliminere patologiske prosesser ved koronar hjertesykdom, anbefales et lengre løp (opptil 2 måneder).

De samme vilkårene er etablert for VVD, traumatisk hjerneskade og i rehabiliteringsperioden, inkludert stabilisering av den psykoterapeutiske bakgrunnen.

Bivirkninger

Testresultater viste at bivirkninger kan oppstå når du bruker stoffet..

De kommer til uttrykk i form av symptomer som er karakteristiske for sykdommer i fordøyelsessystemet.

En negativ reaksjon av kroppen er mulig hvis pasienten har en allergi mot et av stoffene i sammensetningen.

Kontra

Mexidol brukes ikke i terapi hvis følgende faktorer er til stede:

  • Svangerskap. amming.
  • Kroppens negative reaksjon på dens bestanddeler.
  • Lever / nyresvikt (akutt).

Leger anbefaler ikke å ta Mexidolum til barn, siden dette middelet ikke brukes i pediatrisk praksis.

Interaksjon

Det er ingen spesifikke resepter for kombinasjonen av Mexidol med andre midler designet for å eliminere somatiske problemer.

Samtidig administrering av tabletter og etylprodukt har en nøytraliserende effekt på giftstoffer.

Ved kompleks behandling må det tas med i betraktningen at Mexidol har en forsterkende effekt på virkningen av følgende medikamentgrupper:

  • antidepressiva;
  • antiparkinson- og krampestillende medisiner;
  • benzodiazepiner;
  • anxiolytika.

Mexidol og alkohol: kompatibilitet

En av de terapeutiske effektene er å redusere virkningene av rus etter å ha drukket en god del alkohol..

Dette faktum oppfattes av mange pasienter utilstrekkelig, de tror at medisin og alkohol kan konsumeres samtidig..

Dette er en feil som er motbevist av følgende faktorer:

  • den aktive komponenten av stoffet hjelper til med å gjenopprette skadede celler, men beskytter ikke fullt ut mot giftstoffer;
  • tabletter er foreskrevet i nærvær av mentale og fysiske lidelser som følge av store mengder etanol.

Eksperter anbefaler å ta middel bare for å forbedre helsen, korrigere eksisterende brudd.

Anmeldelser av pasienter som tar stoffet

Irina, 31 år gammel:

Oppgangen min var veldig intens. Men en flue i salven er en kompleks prosess med resorpsjon av løsningen etter en injeksjon. Av de 10 injeksjonene som ble foreskrevet av legen, var jeg i stand til å tåle 7 injeksjoner.

I flere uker etter utskrivelse forble det ubehag i vevene der stoffet ble injisert..

Natalya Fedorovna, 53 år gammel:

Omtrent 3 uker tok Mexidol. Alle symptomer forsvant fullstendig etter 10 dager med å ta pillene, men legen rådet meg til å fullføre kurset..

Etter behandlingen la hun merke til at hun begynte å reagere mer rolig på stressende situasjoner, og hjertesmerter avtok. I løpet av tre måneder var blodtrykksindeksen som en astronaut, selv om hun tidligere ofte tok medisiner mot hypertensjon.

Timur, 40 år gammel:

Den første dagen kunne jeg ikke komme ut av sengen, hele kroppen var konstant kvalm og syk, muskler, ledd og til og med berøring av huden forårsaket ubehag. På den fjerde dagen klarte jeg å stå opp, og viktigst av alt gå rolig. Jeg forventet ikke en så fantastisk effekt.

En romkamerat med en lignende sykdom fikk forskrevet en kombinasjon av Actovegin-Neuroxon, som også ga gode resultater. Leger svarte på spørsmålet mitt om effektiviteten av medisiner at den terapeutiske effekten i stor grad avhenger av kroppens egenskaper, så utvalget utføres individuelt.

Anmeldelser av nevrologer

Nevrokirurg, arbeidserfaring 12 år, A. Tishkin.:

Bivirkninger er sjeldne, tablettformen tolereres lett av pasienter..

Intramuskulære injeksjoner for voksne gis i henhold til en spesiell teknikk, som innebærer langsom injeksjon av oppløsningen (i 5-7 minutter). Da kan du unngå smerter etter injeksjonen.

Nevropatolog, doktorgrad, Smelyantsev V.V.:

En praktisk dosering av virkestoffet gjør det mulig å velge det mest passende behandlingsregimet.

Ved riktig bruk av midler observeres ikke bivirkninger. Effektene av en overdose i hele min praksis har heller ikke blitt lagt merke til. Den ubestridelige fordelen med Mexidol er et bredt spekter av indikasjoner.

analoger

Analoger av stoffet blir valgt utelukkende av den behandlende legen, noen ganger med hjelp av spesialister med smal profil.

Blant effektive erstatninger:

  • Astrox (269 s.);
  • Neurox (280 s.);
  • Actovegin (580 s.);
  • Cavinton (235 s.).

På apotek selges også billige analoger:

  • Glycised (90 s.);
  • Mexicoor (139 s.);
  • Mexifine (160 s.);
  • Mexiprim (170 s.).

Når du forskriver en injeksjonsform, kan du finne en analog av Mexidol i ampuller:

  • Armadin (10 ampere i 2 ml) - 245 r.
  • Cortexin (10 ampere i 3 ml) - 680 r.
  • Mexidant (10 ampere i 2 ml) - 390 r.

Actovegin eller Mexidol: som er bedre?

Begge medisinene er ment å eliminere nevrologiske lidelser..

Midler viser gode terapeutiske resultater i forskjellige patologier av cerebrale kar. Det er rasjonelt å bruke dem for å oppnå en antihypoksisk effekt.

Men med en mer detaljert kjennskap til de farmakologiske egenskapene, er det lett å oppdage hva som er forskjellen:

  • Mexidol er en ny generasjons medikament som gir en antioksidant effekt. Virkestoffet har et bredt spekter av virkninger: nootropisk, krampestillende, beroligende middel, lipidsenkende. Actovegin-effekten ser mer beskjeden ut: neuroprotective, regenerative.
  • Mexidol er et selvforsynt medikament som brukes til å eliminere patologier i abstinenssymptomer med karakteristiske tegn: angst, rus, etc. Actovegin brukes ikke i slik terapi.

Det er umulig å bestemme hva som er bedre på grunn av betydelige forskjeller i farmakologiske egenskaper og andre faktorer relatert til graden av kompleksitet av pasienters sykdommer.

Uansett hvor mange forskjeller, generelle egenskaper og bredde i spekteret av medikamenter som blir vurdert, kan det ikke være noe klart svar.

I alle fall er bare den behandlende legen, som har et fullstendig bilde av sykdommen, i stand til å observere kroppens respons på terapi, og er engasjert i valg av medisiner.

Mexidol - analoger av stoffet, en gjennomgang av de beste stoffene

Preparater fra gruppen av antioksidanter øker sin popularitet, fordelene deres nevnes i en rekke vitenskapelige artikler, fora og i brosjyrer. La oss dvele ved et av dem - et medikament kalt Mexidol, vi vil også vurdere analoger av stoffet, inkludert deres egenskaper og virkning.

Mexidol - hva er dette stoffet?

Legemidlet Mexidol er en patentert utvikling av innenlandske forskere. Grunnlaget for dets opprettelse var studiet av mekanismene for dannelse av frie radikaler i kroppen og deres skadelige effekter på celler, søket etter medisiner med antioksidantaktivitet. Denne medisinen ble syntetisert på begynnelsen av 80-tallet av forrige århundre av farmakologer Smirnov og Kuzmin under tilsyn av akademiker Waldman..

Siden 2006 har Mexidol blitt inkludert i den russiske listen over de viktigste og viktigste forberedelsene. Produktet er produsert i to former: en injeksjonsløsning, plassert i ampuller og belagte tabletter.

Mekanismene for terapeutisk virkning av det aktuelle medikamentet er assosiert med følgende deklarerte effekter som oppstår i kroppen når det tas på neuronale og vaskulære nivåer:

  • beskyttelse av cellemembraner mot peroksydasjon;
  • en reduksjon i nivået av frie radikaler på grunn av stimulering av enzymer som bryter ned disse molekylene;
  • forbedre energimetabolismen i cellen;
  • akselerasjon av overføringen av elektriske impulser mellom nevroner;
  • reduksjon i total kolesterol og lav tetthet lipoproteiner;
  • en økning i nivået av lipoproteiner med høy tetthet i blodserum;
  • regresjon av aterosklerotiske forandringer i de store arteriene;
  • forbedring av reologiske egenskaper ved blod;
  • reduksjon i blodplateaggregering;
  • akselerasjon av prosessen med bloddannelse;
  • aktivering av metabolisme og blodtilførsel til hjernen;
  • hemming av dystrofiske og degenerative prosesser i hjernen;
  • forbedring av hukommelse, mental aktivitet, læringsevne;
  • normalisering av døgnrytme;
  • øke kroppens motstand mot effekten av forskjellige skadelige faktorer (hypoksi og iskemi, rus, sjokk);
  • normalisering av tilstanden med somatiserte lidelser;
  • eliminering av angst, frykt, psykologisk stress;
  • aktivering av immunforsvaret og andre.

Mexidol - komposisjon

Medisinen Mexidol som et aktivt stoff inneholder etylmetylhydroksypyridinsuccinat. Dette er en syntetisk forbindelse, et derivat av ravsyre, som i sin struktur har et stoff som ligner på vitamin B6 (pyroxidin). En gang i kroppen gjennom oral eller parenteral rute, distribueres en aktiv ingrediens som har høy biotilgjengelighet raskt til alle vev og organer..

Mexidol-løsning som tilleggskomponenter inneholder følgende forbindelser:

  • natriummetabisulfitt;
  • spesielt vann.

Nettbrettskjemaet inneholder følgende hjelpekomponenter:

  • magnesiumstearat;
  • natriumkarboksymetylcellulose;
  • laktosemonohydrat;
  • talkum;
  • Polyvinylalkohol;
  • makrogol;
  • titandioksid.

Mexidol - indikasjoner, kontraindikasjoner

På grunn av det faktum at stoffet er i stand til å påvirke de viktigste koblingene ved initiering av forskjellige sykdommer assosiert med oksidasjon av frie radikaler, har Mexidol mange indikasjoner.

Vi viser de viktigste der Mexidol og analoger av stoffet ofte er foreskrevet:

  • akutt brudd på blodtilførselen til hjernen;
  • konsekvensene av kronisk mangel på blod i hjernen;
  • diabetisk encefalopati;
  • kognitiv svikt på bakgrunnen av aterosklerotiske forandringer i cerebrale kar;
  • vegetativ-vaskulær dystoni;
  • abstinenssyndrom;
  • hode skader;
  • epilepsi;
  • Alzheimers sykdom;
  • Parkinsons sykdom;
  • polyneuropatier (giftige, posttraumatiske, diabetiske);
  • nevrotiske og nevroselignende tilstander;
  • akutte inflammatoriske prosesser i bukhulen;
  • leversvikt.

Mexidol, analoger og erstatninger for det er kontraindisert i slike tilfeller:

  • akutt alvorlig nedsatt funksjon av leveren og nyrene;
  • overfølsomhet for komponentene i stoffet;
  • svangerskap;
  • amming periode;
  • barndom.

Mexidol - Fordeler og ulemper

Fordelene med det aktuelle stoffet er at:

  • Mexidol kan tas med et bredt spekter av sykdommer som del av en omfattende behandling;
  • det er et relativt trygt, godt tolerert og lite giftig medikament;
  • stoffet påvirker ikke blodtrykk, luftveisfunksjoner, blodsammensetning, hjerterytme, provoserer ikke døsighet;
  • terapeutiske effekter tilskrevet av utviklerne av Mexidol, inspirerer til håp om et vellykket resultat med mange alvorlige sykdommer.

Med alt dette er den største ulempen med dette stoffet mangelen på det nødvendige bevisgrunnlaget som vil tillate det i medisinsk praksis i ledende vestlige land. Så:

  • Mexidol ble ikke utsatt for blinde placebokontrollerte studier, og mange av de kliniske studiene som ble utført forårsaker kontrovers og tvil blant innenlandske og utenlandske eksperter;
  • på grunn av dette selges Mexidol og analoger av stoffet hovedsakelig i Russland og i noen post-sovjetiske stater (Moldova, Tadsjikistan, Kasakhstan og andre).

Hvordan erstatte Mexidol?

Tatt i betraktning hvilke analoger av medikamentet Mexidol som finnes, skal det bemerkes at de også inkluderer legemidler med samme aktive komponent (etylmetylhydroxypyridinsuccinat), og medisiner basert på andre forbindelser som har lignende egenskaper og er foreskrevet for slike patologier. Mexidolerstatninger bør tas bare etter avtale med den behandlende legen, i fravær av kontraindikasjoner til dem.

Hvordan bytte ut Mexidol tabletter?

Vi viser hva som kan erstatte Mexidol i tabletter (preparater med samme virkestoff):

  • Mexicoor (kapsler);
  • Mexiprim;
  • Cerecard;
  • Metostable
  • Medomexi.

I tillegg, i stedet for dette stoffet, er bruk av slike tabletter mulig:

  • Cavinton;
  • Cerebronorm;
  • Actovegin;
  • Mildronat (kapsler);
  • Cortexin.

Hvordan erstatte Mexidol i injeksjoner?

Når du velger en Mexidol-erstatning i ampuller, bør du være oppmerksom på følgende direkte analoger:

Mexidol blir intramuskulært eller intravenøst ​​erstattet av analoger med en lignende terapeutisk effekt:

De beste analogene til Mexidol

Når man sammenligner Mexidol, analoger av et medikament med det samme virkestoffet (generiske stoffer) og andre medikamenter fra gruppen av antioksidanter med en lignende terapeutisk effekt, er det umulig å si entydig hvilket av medikamentene som er bedre. For noen pasienter som har fått forskrevet Mexidol, er billigere analoger et mer akseptabelt alternativ for behandling, fordi stoffet ofte tas på et langt forløp, noe som krever kjøp av flere pakker. Før du kjøper, anbefales det at du nøye leser indikasjoner og kontraindikasjoner for medisiner.

Noe som er bedre - Mexidol eller Actovegin?

Når du tenker på hvilke av medisinene du skal bruke - Mexidol eller Actovegin, bør det bemerkes at deres kombinerte bruk ofte er foreskrevet. Den aktive komponenten i Actovegin er et renset ekstrakt fra blodet til kalver, som inneholder en rekke biologisk aktive komponenter som akselererer metabolske prosesser i organer og vev. I tillegg til tabletten og injeksjonsformene, er Actovegin tilgjengelig i form av aktuelle preparater. Forskjellen mellom Mexidol og Actovegin er at den første gir en effekt på grunn av akkumulering av glukose, og den andre på grunn av hemming av oksidative prosesser.

Noe som er bedre - Mexidol eller Cerecard?

Når du lurer på hvordan du skal velge en analog av Mexidol blant generika, må det huskes at for å kjøpe medisiner av høy kvalitet, er det lurt å foretrekke varene til velprøvde farmasøytiske produsenter som selger produkter gjennom apotekkjeder. Cerecard er en komplett analog av Mexidol i virkestoffet, så de har samme effekt. Forskjellen deres ligger i det faktum at Cerecard kun er tilgjengelig i injiserbar form..

Noe som er bedre - Mexidol eller Cavinton?

Når du viser analogene til stoffet Mexidol, må du ta hensyn til det populære stoffet Cavinton, som er foreskrevet for mange pasienter. Hva jeg skal velge - Mexidol eller Cavinton, bør bestemmes av legen basert på diagnosen, fordi Cavinton ikke i alle tilfeller kan erstatte det aktuelle stoffet. I Cavinton er den aktive ingrediensen vinpocetin, som har en gunstig effekt på hjerneblodstrømmen ved å øke forbruket av glukose og oksygen fra hjernevevet. Mexidol er et medikament med en bredere effekt, som påvirker andre kroppsvev.

Noe som er bedre - Mexidol eller Mildronate?

Når et valg presenteres - Mexidol eller Mildronate, må det tas i betraktning at virkestoffene i disse preparatene er forskjellige, og indikasjonene for bruk sammenfaller bare på noen punkter. Mildronate er aktiv på grunn av kombinasjonen av meldonium, som er i stand til å normalisere energimetabolismen til celler som mangler oksygen. Mexidol erstattes noen ganger med dette legemidlet mot cerebrovaskulære og koronarsirkulasjonsforstyrrelser, og forskriver medisinen som en del av kompleks terapi.

Noe som er bedre - Mexidol eller Neurox?

Den komplette analogen av Mexidol Neurox som inneholder etylmetylhydroxypyridinsuccinat produseres bare i form av en løsning, det vil si at den bare kan brukes for parenteral administrering. Dette er hovedforskjellen mellom medisinene. Mange pasienter, som velger Mexidol eller Neurox, er basert på kostnadsindikatorer og velger den rimeligere Neurox, som ifølge vurderinger på ingen måte er underordnet det originale verktøyet.

Noe som er bedre - Mexidol eller Piracetam?

Analoger av medikamentet Mexidol, som tilbys som erstatning hvis det er umulig å bruke denne medisinen av en eller annen grunn, inkluderer en betydelig mengde nootropics. Nootropiske medikamenter er de som virker på høyere mentale funksjoner og påvirker metabolske og bioenergetiske prosesser i nerveceller. En av dem er Piracetam, som inneholder virkestoffet med samme navn. Velge hva du skal bruke - Mexidol eller Piracetam, må det huskes at begge medisinene forbedrer hjernens funksjon under oksygenmangel..

Noe som er bedre - Mexidol eller Mexiprim?

På spørsmålet om hvilken medisinering de skal kjøpe - Mexidol eller Mexiprim, tar pasienter ofte hensyn til prisen på medisinene, fordi de praktisk talt ikke har noen forskjell i andre indikatorer. Disse medisinene inkluderer det samme virkestoffet og finnes i to former - tabletter og injeksjon. I følge anmeldelser fra noen pasienter som tok disse stoffene, er den opprinnelige Mexidol mer effektiv enn Mexiprim (samtidig kan ikke subjektiviteten til meninger utelukkes). Mexidol medikamentanaloger

Noe som er bedre - Mexidol eller Vinpocetine?

Når du må velge hvilket medisin du skal ta - Mexidol eller Vinpocetine, bør du overlate denne oppgaven til legen. Bare hvis du tar hensyn til den etablerte diagnosen, de eksisterende samtidige kroniske patologiene, egenskapene til pasientens kropp, kan du ta det riktige valget av legemidlet som vil ha størst fordel. Vinpocetine, den aktive ingrediensen som er forbindelsen med samme navn, er ofte foreskrevet til pasienter med sirkulasjonsforstyrrelser, spesielt under akutte patologiske tilstander.

Mexidol-analoger

Denne siden inneholder en liste over alle Mexidol-analoger i sammensetning og indikasjon for bruk. En liste over billige analoger, og du kan også sammenligne priser på apotek.

  • Den billigste analogen til Mexidol: Glycine
  • Den mest populære analogen til Mexidol: Celtican
  • ATX-klassifisering: Andre medisiner for behandling av sykdommer i nervesystemet
  • Aktive ingredienser / sammensetning: Etylmetylhydroxypyridin succinat

#TittelPris i RusslandPris i Ukraina
1Glycin glycin
Analog i indikasjon og bruksmåte
15 gni14 UAH
2Mexiprim etylmetylhydroxypyridinsuccinat
Analog i komposisjon og indikasjon
100 gni35 UAH
3Combilipen tiaminhydroklorid, pyridoksinhydroklorid, cyanokobalamin, lidokainhydroklorid
Analog i indikasjon og bruksmåte
104 gni--
4Glutaminsyre l-glutaminsyre
Analog i indikasjon og bruksmåte
121 gni4 UAH
5Mexifin etylmetylhydroksypyridinsuccinat
Analog i indikasjon og bruksmåte
147 gni--

Ved beregning av kostnadene for billige analoger Mexidol ble minimumsprisen som ble funnet i prislistene levert av apotek tatt i betraktning

#TittelPris i RusslandPris i Ukraina
1Keltikansk kombinasjon av mange aktive ingredienser
Analog i indikasjon og bruksmåte
549 gni160 UAH
2Combilipen tiaminhydroklorid, pyridoksinhydroklorid, cyanokobalamin, lidokainhydroklorid
Analog i indikasjon og bruksmåte
104 gni--
3Glycin glycin
Analog i indikasjon og bruksmåte
15 gni14 UAH
4Cytoflavininosin, nikotinamid, riboflavin, ravsyre
Analog i indikasjon og bruksmåte
367 gni43 UAH
5Normokinestin tetrabenazin
Analog i indikasjon og bruksmåte
9511 gni--

Denne listen over medikamentanaloger er basert på statistikken over de mest etterspurte legemidlene

Alle analoger av Mexidol

Analoger i sammensetning og indikasjon for bruk

TittelPris i RusslandPris i Ukraina
Mexiprim etylmetylhydroxypyridinsuccinat100 gni35 UAH

Ovennevnte liste over medikamentanaloger, hvor Mexidol-erstatninger er indikert, er mest egnet, siden de har samme sammensetning av aktive stoffer og sammenfaller i henhold til indikasjonen for bruk.

Analoger etter indikasjon og metode

TittelPris i RusslandPris i Ukraina
Glutaminsyre l-glutaminsyre121 gni4 UAH
Instenon heksobendin, etamivan, etofyllin216 gni57 UAH
Combilipen tiaminhydroklorid, pyridoksinhydroklorid, cyanokobalamin, lidokainhydroklorid104 gni--
Neurotropin etylmetylhydroxypyridinsuccinat--45 UAH
Keltikansk uridinmonofosfatkompleks, vitamin B12, folsyre665 gni--
Glycin glycin15 gni14 UAH
Intellan kombinasjon av mange aktive stoffer150 gni100 UAH
Keltikansk kombinasjon av mange aktive ingredienser549 gni160 UAH
Nicomex etylmetylhydroxypyridinsuccinat--219 UAH
Antifront1570 gni94 UAH
Rolig formel Tryptophan L-tryptophan, vitamin B5, vitamin B6255 gni1200 UAH
Etylmetylhydroksypyridin elfunerer suksinat--34 UAH
Mexifin etylmetylhydroksypyridinsuccinat147 gni--
Noodiamin gamma-aminobutyric acid, glycin----
Mexilec metyletylpyridinolsuccinat----
Cerecard etylmetylhydroxypyridinsuccinat174 gni305 UAH
Hypoxen Hypoxene523 gni550 UAH
Mexiland etylmetylhydroksypyridinsuccinat----
Trigamma pyridoxine, tiamin, cyanocobalamin, lidocaine----
Armadin Long Armadin--191 UAH
Neurotropin-Mexibel metylpyridinol suksinat--361 UAH
Borizol Riluzole--1661 UAH
Rilutec Riluzole13.000 gni1200 UAH
Normokinestin tetrabenazin9511 gni--
Tecfidera dimetylfumarat8506 gni7379 UAH
Armadin1548 gni42 UAH
Boluses Huato en kombinasjon av mange aktive stoffer879 gni158 UAH
Glycid glycin--29 UAH
Enerion Salbutiamine270 gni91 UAH
Tenoten homeopatisk styrke av forskjellige stoffer152 gni38 UAH
Cytoflavininosin, nikotinamid, riboflavin, ravsyre367 gni43 UAH

Ulike sammensetninger kan sammenfalle i indikasjon og påføringsmåte

TittelPris i RusslandPris i Ukraina
Ganglioside Sodium ganglioside tetrahexosamonosialic acid----

Hvordan finne en billig analog av en dyr medisin ?

For å finne en billig analog til en medisin, et generisk stoff eller et synonym, anbefaler vi først og fremst å være oppmerksom på sammensetningen, nemlig de samme virkestoffene og indikasjoner for bruk. De samme aktive ingrediensene i legemidlet vil indikere at stoffet er synonymt med stoffet, farmasøytisk ekvivalent eller farmasøytisk alternativ. Ikke glem imidlertid de inaktive komponentene i lignende medisiner, som kan påvirke sikkerheten og effektiviteten. Ikke glem rådene fra leger, selvmedisinering kan skade helsen din, så ta alltid kontakt med legen din før du bruker medisiner..

Mexidol Pris

På nettstedene nedenfor kan du finne prisene på Mexidol og finne ut om tilgjengeligheten på apoteket i nærheten

Mexidol instruksjon

MEXIDOL

ATX
N07XX Andre preparater for behandling av sykdommer i nervesystemet

Struktur
Filmdrasjerte tabletter 1 fane..
Aktiv ingrediens: etylmetylhydroxypyridinsuccinat (2-etyl-6-metyl-3-hydroksypyridinsuccinat) 125 mg
Hjelpestoffer: laktosemonohydrat - 97,5 mg; povidon - 25 mg; magnesiumstearat - 2,5 mg
Filmkappe: Opadry II hvit - 7,5 mg (hypromellose - 3 mg, titandioksyd - 1,875 mg, laktosemonohydrat - 1,575 mg, polyetylenglykol (makrogol) - 0,6 mg, triacetin - 0,45 mg)

Beskrivelse av doseringsformen
Runde tabletter, bikonveks, filmbelagt fra hvitt til hvitt med en kremaktig fargetone.

farmakologisk effekt
Farmakologisk virkning - antioksidant.

farmakodynamikk
Mexidol® er en hemmer av frie radikale prosesser, en membranbeskytter med antihypoksiske, stressbeskyttende, nootropiske, krampestillende og angstdempende effekter.
Legemidlet øker kroppens motstand mot effekten av forskjellige skadelige faktorer (sjokk, hypoksi og iskemi, cerebrovaskulær ulykke, ruspåvirkning med alkohol og antipsykotika (antipsykotika).
Virkemekanismen til stoffet Mexidol® skyldes dets antioksidant, antihypoksant og membranbeskyttende effekt. Det hemmer lipidperoksydasjon, øker aktiviteten til superoksyd-dismutase, øker lipid-protein-forholdet, reduserer viskositeten til membranen, øker dens fluiditet.
Mexidol® modulerer aktiviteten til membranbundne enzymer (kalsiumuavhengig PDE, adenylatcyklase, acetylkolinesterase), reseptorkomplekser (benzodiazepin, GABA, acetylkolin), som forbedrer deres evne til å binde seg til ligander, bidrar til bevaring av strukturell og funksjonell organisering av biomembraner og nevrotransmitter.
Mexidol® øker dopaminnivået i hjernen. Det forårsaker en økning i den kompenserende aktiveringen av aerob glykolyse og en reduksjon i graden av hemming av oksidative prosesser i Krebs-syklusen under hypoksi med en økning i innholdet av ATP og kreatinfosfat, aktivering av energisyntetiserende funksjoner i mitokondrier, stabilisering av cellemembraner.
Legemidlet forbedrer metabolismen og blodtilførselen til hjernen, forbedrer mikrosirkulasjonen og de reologiske egenskapene til blod, reduserer blodplateaggregeringen.
Det stabiliserer membranstrukturene til blodceller (røde blodlegemer og blodplater) under hemolyse. Det har en lipidsenkende effekt, reduserer innholdet av totalt kolesterol og LDL.
Anti-stress-effekten manifesteres i normalisering av post-stress atferd, somatovegetative forstyrrelser, gjenoppretting av søvn - vekkesykluser, nedsatt lærings- og hukommelsesprosesser, og en reduksjon i dystrofiske og morfologiske endringer i forskjellige hjernestrukturer.
Mexidol® har en uttalt antitoksisk effekt ved abstinenssymptomer. Det eliminerer nevrologiske og nevrotoksiske manifestasjoner av akutt alkohol rus, gjenoppretter atferdsforstyrrelser, autonome funksjoner, og er også i stand til å fjerne kognitiv svikt forårsaket av langvarig inntak av etanol og kansellering av det.
Under påvirkning av Mexidol® forbedres effekten av beroligende, antipsykotiske, antidepressiva, hypnotisjonsmidler og krampestillende midler, noe som gjør det mulig å redusere dosene og redusere bivirkningene.
Mexidol® forbedrer den funksjonelle tilstanden til det iskemiske myokardet. Ved koronarinsuffisiens øker den blodtilførselen til det iskemiske myokardet, hjelper med å bevare integriteten til kardiomyocytter og opprettholde deres funksjonelle aktivitet. Gjenoppretter effektivt myocardial contractility med reversibel hjertedysfunksjon.

farmakokinetikk
Opptas raskt ved inntak. Når det tas oralt i doser på 400–500 mg, er Cmax 3,5–4 μg / ml. Det distribueres raskt i organer og vev. Gjennomsnittlig retensjonstid for stoffet i kroppen når det tas oralt er 4,9–5,2 timer.
Det metaboliseres i leveren ved glukuron-konjugering. 5 metabolitter ble identifisert: 3-hydroksypyridin fosfat - dannes i leveren og, med deltagelse av alkalisk fosfatase, brytes ned til fosforsyre og 3-hydroksypyridin; 2. metabolitt - farmakologisk aktiv, dannes i store mengder og finnes i urin 1-2 dager etter administrering; Tredje - skilles ut i store mengder med urin; 4. og 5. - glukuronokonjugater.
T1 / 2 når det tas oralt - 2–2,6 timer. Det skilles raskt ut i urinen, hovedsakelig i form av metabolitter og i en liten mengde uendret. Det skilles kraftigst ut i løpet av de første 4 timene etter inntak av stoffet. Utskillelseshastigheter for uendrede medikamenter og metabolitter har individuell variasjon.

Indikasjoner om legemidlet Mexidol®:

  • konsekvenser av akutte cerebrovaskulære ulykker, inkludert etter kortvarige iskemiske angrep, i fasen av subkompensasjon som forebyggende kurs;
  • mild traumatisk hjerneskade, konsekvenser av traumatisk hjerneskade;
  • encefalopatier av forskjellig opprinnelse (åndedrettslig, dysmetabolsk, posttraumatisk, blandet);
  • vegetativt dystoni-syndrom;
  • mild kognitiv svekkelse av aterosklerotisk opprinnelse;
  • angstlidelser i nevrotiske og nevroselignende tilstander;
  • koronar hjertesykdom (som en del av kompleks terapi);
  • lindring av abstinenssymptomer ved alkoholisme med en overvekt av neuroselignende og autonom-vaskulære lidelser, post-abstinensforstyrrelser;
  • forhold etter akutt rus med antipsykotiske medisiner;
  • astheniske forhold;
  • forebygging av utvikling av somatiske sykdommer under påvirkning av ekstreme faktorer og belastninger;
  • eksponering for ekstreme (stress) faktorer.
  • økt individuell følsomhet for stoffet;
  • akutt nyresvikt;
  • akutt leversvikt.

I forbindelse med mangelfull kunnskap om stoffets effekter - barndom, graviditet, amming.

Bivirkninger
Forekomsten av individuelle bivirkninger av dyspeptisk eller dyspeptisk art, allergiske reaksjoner.

Interaksjon
Mexidol® er kombinert med alle medisiner som brukes til å behandle somatiske sykdommer.

Forbedrer virkningen av benzodiazepinmedisiner, antidepressiva, angstdempende midler, antikonvulsiva, antiparkinsonmedisiner. Reduserer de giftige effektene av etylalkohol.

Dosering og administrasjon
Innvendig 125–250 mg 3 ganger om dagen; maksimal daglig dose - 800 mg (6 tabletter).

Varigheten av behandlingen er 2-6 uker; for lindring av alkoholuttak - 5-7 dager. Behandlingen stoppes gradvis, og reduserer dosen i løpet av 2-3 dager.

Startdosen er 125-250 mg (1-2 tabletter) 1-2 ganger om dagen med gradvis økning inntil en terapeutisk effekt er oppnådd; maksimal daglig dose - 800 mg (6 tabletter).

Varigheten av behandlingen hos pasienter med koronararteriesykdom er minst 1,5–2 måneder. Gjentatte kurs (etter anbefaling fra lege), helst om våren og høsten.

Overdose
Symptomer: muligens utvikling av døsighet.

spesielle instruksjoner
Påvirke evnen til å kjøre kjøretøy eller delta i andre potensielt farlige aktiviteter. I behandlingsperioden må forsiktighet tas når du kjører kjøretøy og deltar i andre potensielt farlige aktiviteter som krever økt konsentrasjon av oppmerksomhet og hastighet på psykomotoriske reaksjoner..

Slipp skjema
Filmdrasjerte tabletter, 125 mg. 10 tabletter i blisterpakninger av PVC-film og aluminiumsfolie. 1, 2, 3, 4, 5 blisterpakninger i en pakke papp.

Apoteks ferievilkår
På resept.

Lagringsbetingelser for legemidlet Mexidol®
På et tørt, mørkt sted ved en temperatur på ikke over 25 ° C.
Oppbevares utilgjengelig for barn.

Mexidol® holdbarhet
3 år.
Ikke bruk etter utløpsdatoen som er angitt på pakningen.